Herkimer Men and Women each earn 2nd place finishes at Region III Track and Field Championships
Troy, NY - The Herkimer Men's and Women's Track and Field team each finished in 2nd place in the Region III Track and Field Championships this past weekend at Hudson Valley CC in Troy, NY.
Herkimer Women's Regional Results:
100m Long Jump
1st Amina Mohamed 13.62/13.63 3rd Malerie Belles 4.20m
7th Kate Behan 15.93/15.92 4th Raquel Burton 4.14m
5th Kate Behan 3.92m
200m
3rd Amina Mohamed 30.07/29.97 Triple Jump
8th Malerie Belles 34.01/35.46 1st Malerie Belles 9.29m
3rd Kate Behan 8.40m
400m
1st Amina Mohamed 1:05.94 Shot Put
7th Kate Behan 1:28.10 2nd Ashley Bosco 11.43m
7th Pat Fernandez 7.42m
800m 9th Liz Calicchia 6.60m
5th Malerie Belles 3:18.57
6th Raquel Burton 3:21.48 Discus
5th Ashley Bosco 21.65m
1500m 7th Kaitlyn Baudendistel 18.21m
4th Kaitlyn Baudendistel 6:58.40 9th Pat Fernandez 13.41m
100H Hammer
2nd Raquel Burton 18.52 1st Ashley Bosco 31.37m
5th Malerie Belles 20.56 7th Pat Fernandez 16.25m
9th Liz Calicchia 12.05m
3000SC
4th Malerie Belles 16:50.13 Javelin
5th Kaitlyn Baudendistel 17:13.86 4th Ashley Bosco 24.91m
6th Pat Fernandez 18.78m
400m Relay 7th Liz Calicchia 16.66m
1st Behan, Mohamed, Belles, Burton 57.92
Team Scores
1600m Relay 1st MVCC 186
2nd Mohamed, Burton, Baudendistel, Belles 5:01.46 2nd Herkimer CC 172
3rd Hudson Valley 147
3200m Relay 4th Finger Lakes 66
1st Belles, Baudendistel, Mohamed, Burton 13:12.82 5th Onondaga 29
6th Columbia Greene 9
High Jump
1st Malerie Belles 1.39m
3rd Kate Behan 1.09m
Pole Vault
3rd Kaitlyn Baudendistel 1.46m
Herkimer Men’s Regional Results
100m Triple Jump
4th Jordan Edmonds 11.53/11.71 4th Lewis Lewis 12.49m
10th KJ Thomas 12.20 5th Jake Slaughter 12.14m
12th Jake Slaughter 12.43 6th Kenny Joseph 12.10m
200m Shot Put
2nd Jordan Edmonds 23.70/ 23.45 4th Nate Florian 11.01m
9th Andrew Yacobucci 24.69 6th Teo Smith 9.29m
12th Jake Slaughter 25.28
Discus
400m 2nd Nate Florian
1st Andrew Yacobucci 52.41 11th Teo Smith 16.75m
7th KJ Thomas 55.08
13th Ricky Patterson 59.04 Hammer 5th Nate Florian
800m 9th Teo Smith 19.43
2nd Andrew Yacobucci 2:01.09
Javelin
100H 10th Nate Florian 21.27
3rd Kyler Ford 19.60 11th Teo Smith 15.91m
4th Kenny Joseph 23.27
Team Scores
400H 1st Hudson Valley 293
2nd Jake Slaughter 1:03.75 2nd Herkimer CCC 110
5th Kyler Ford 1:08.61 3rd Finger Lakes 99
6th Lewis Lewis 1:10.69 4th MVCC 86
5th Onondaga 76
3000SC 6th Columbia Greene 1
7th Kyler Ford 13:42.20
400m Relay
2nd Thomas, Patterson, Joseph Edmonds 45.58
1600m Relay
3rd Edmonds, Slaughter, Joseph, Yacobucci 3:42.14
High Jump
2nd Ricky Patterson 1.83m
4th Kenny Joseph 1.73m
6th Andrew Yacobucci 2.68m
8th Lewis Lewis 1.63m
Long Jump
4th KJ Thomas 6.08m
7th Jordan Edmonds 5.74m
8th Ricky Patterson 5.66m